O plemeni Rhodesian Ridgeback

 

První dva lví psi byli zaregistrováni 18. září roku 1924.
Jako zvláštnost RR, zděděná po loveckých psech Hottentotů - ridge se pokládá za to nejpodstatnější u těchto psů.


Hottentoti migrovali do Jižní centrální Afriky ze severu, pravděpodobně Jižního Súdánu nebo z Etiopie.
Tito lidé používali psy jako hlídače a jako lovce. Psi byli menší než současní RR, zhruba velikosti šakala. Měli pravděpodobně uši nahoru, hrubou srst a někteří ridge. První zmínky Evropanů o těchto psech byly, že jsou vhodní ke službě a důvěryhodní. Pro zajímavost, u Hottentotů bylo jediné domestikované zvíře pes - ošklivé stvoření podobné šakalu, věrné a služby schopné zvíře. Na páteři mělo obrácené chlupy.
Pro jiný kmen - Zulu je známé, že měli lovecké a hlídací psy. Lovečtí psi byli větší a byli více ceněni. Např. pes na kresbě náčelníka Zulu je velice podoben dnešnímu RR.
RR zdědil ridge od Hottentotských psů, ale jeho konformace přišla z evropských loveckých psů, kteří byli přivezeni do Afriky s osadníky z různých evropských zemí .
V roce 1651 - Jan van Riebecck se snaží vyšlechtit psy, kteří byli předchůdci RR a kterým se říkalo "Boer honde"(Burský pes). Je velmi pravděpodobné, že africký bladhoud pocházející z Portugalska je jeden z předchůdců RR, a že tito psi byli známí pro vynikající lovecké schopnosti a bylo zahrnuti do chovu Burského psa.

V rove 1920 došlo téměř k zániku loveckých psů. V důsledku omezení lovu a věnování se zemědělství. Počátkem tohoto století byli nalézáni na různých místech Afriky psi, kteří měli obrácené chlupy na hřbetě.

Ustavení plemene.
V r. 1922 byl založen klub v Bulawayo, dán dohromady standard, který až na některé změny platí dodnes. V roce 1926 bylo odsouhlaseno připojení k SAKU (South African Kennel Union), a název plemene - Rhodesian Ridgeback (lví pes) a byl sepsán standard plemene panem F. Baarnesem, kde při psaní úmyslně použil standardu dalmatina, protože bylo příliš mnoho typů s ridgem. Bylo zařízeno uznání SAKU a registrace psů mohla začít. Registrace byly poprvé publikovány v r. 1930 a poté každý týden. Do r. 1975, kdy se stalo povinným registrovat všechna štěňata, byli registrování pouze někteří psi.

První zaregistrovaní psi
- fena Grootdam Given
- pes Grootham Leo.
V typu může být od přerostlého - po všech stránkách mastifovského typu k dlouhonohému, závodně vypadajícímu Grejhaundovi, nebo typu Saluki. Přerostlému, příliš vysokému typu dogy, krátkonohému těžkému typu psa připomínajícímu Staffordšírského bulteriéra s ridgem, nebo psa jako Faraon Haund nebo Viszla. Jsou to extrémní případy. Otázka zní: "Odpovídají opravdu standardu?"

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode